Ako si vybrať lyže |
Pravdou je, že neexistuje žiadna magická formulka na určenie ideálnej veľkosti lyží. Faktory ako výška a váha sú veľmi dôležité, ale existujú aj iné veci na zváženie. Lyžiarska kategória, úroveň lyžiara, typ snehu, terén a osobné preferencie sú iba jedny z mnohých vecí, ktoré treba brať do úvahy. Všeobecným pravidlom je vyberať dĺžku lyží, ktorá je niekde medzi bradou a hornou časťou hlavy. Pokročilí a skúsení lyžiari si môžu vybrať lyže, ktoré sú o niečo dlhšie ako výška postavy.
Mnoho súčasných lyží možno bez problémov zaradiť do viacerých kategórií, no najznámejšie a najviac používané sú:
Slalomové univerzálne lyže - Allround
Slalomové univerzálne lyže Allround a teda najpoužívanejšie a najpredávanejšie lyže určené na stredný oblúk. Lyže sú určené na upravené zjazdovky pre začiatočníkov, stredne pokročilých, ale aj skúsených lyžiarov, s rádiusom od 12 do 17 metrov. Sú určené najširšej lyžiarskej verejnosti, so širokou škálou použiteľnosti. Majú vyrovnané vlastnosti a jazdné výkony - oblúky sa jednoducho zahajujú, dobre vedú a výborne držia stopu. V rámci tejto kategórie nájdete lyže, vhodné pre začiatočníkov, ale aj drahé modely, určené pokročilým lyžiarom a expertom. Tieto lyže sú dobre ovládateľné v nízkych aj vo vysokých rýchlostiach. Sú to lyže na celodenné používanie bez toho, aby vás boleli nohy.
Dámske lyže - Allround
Dámske lyže určené špeciálne pre ženy sú zvyčajne ľahšie, mäkšie a kratšie. Ženy majú väčšinou nižšie položené ťažisko a sú ľahšie ako muži rovnakej výšky, preto vyvíjajú na lyže menšiu silu. To je dosiahnuté tenšími, jemnejšími jadrami, za použitia menšej vrstvy laminácie v konštrukcii. Pozícia viazania býva často centimeter alebo aj viac posunutá dopredu, pre dosiahnutie potrebného výkonu.
Slalomové a obrakové lyže - RACE
Lyže určené pre veľmi tvrdé až zľadovatené, umelo preparované pretekárske trate točivých alpských disciplín, ako je slalom alebo obrí veľký slalom (obrak). Lyže určené na slalom (SL) majú maximálnu schopnosť začatia a vedenia dynamického krátkeho a stredného oblúku na tvrdom povrchu, kým lyže na obrí slalom (GS alebo RS) majú veľmi dobrú stabilitu pri vysokých rýchlostiach a ťah v oblúku je pri nich dôležitejší ako ľahkosť jeho zahájenia. Tieto lyže sú vhodné pre expertov a športovo orientovaných lyžiarov s dobrou technikou a výbornou fyzickou kondíciou.
Freestylové lyže
Freestylové lyže sú určené všetkým, ktorí trávia veľa času v snowparkoch. Ak obľubujete všetky druhy skokov, zábradlia, U-rampu, určite sa poobzerajte po lyžiach z tejto kategórie. Tradične majú užší stred, sú mäkšie a často využívajú profil full camber a rôzne vzory profilu rocker. Najčastejšie majú twin-tip tvar, silnejšie a odolnejšie hrany, extrudovanú sklznicu a využívajú technológiu Butter Zone, vďaka čomu sú veľmi ohybné.
Freeridové lyže
Lyže určené pre hlboký mäkký sneh a neupravené svahy. Sú výrazne širšie ako lyže v základných kategóriách, ale majú zreteľné vykrojenie. Veľmi široké lyže s malým vykrojením, určené pre vysokohorské pláne s hlbokým, nedotknutým snehom.
Ako si vybrať správnu dĺžku lyží? |
Slalomové univerzálne lyže (Allround) + dámske lyže
Pri voľbe správnej dĺžky univerzálnych all-mountainových lyží vám odporúčame zvoliť lyže, ktoré sú o 10 až 17 centimetrov kratšie ako je výška vašej postavy. To znamená, ak je napríklad výška vašej postavy 180 cm, doporučujeme zvoliť dĺžku lyží od 163 cm až do 170 cm.
Slalomové lyže
U slalomových lyží vám doporučujeme zvoliť dĺžku lyží, ktoré sú o 15 až 25 centimetrov kratšie ako je výška vašej postavy. Ak je teda výška vašej postavy 180 cm, doporučujeme vám zvoliť dĺžku lyží v rozmedzí od 155 cm až do 165 cm. Pri výbere týchto lyží dbajte na fakt, že ide o tvrdé lyže, ktoré zvládne len zdatný lyžiar !
Obrakové lyže (na obrovský slalom)
Pri voľbe správnej dĺžky lyží určených na obrovský slalom, tzv. „obračiek“ vám odporúčame zvoliť dĺžku, ktorá zodpovedá výške vašej postavy, prípadne je o 5 cm kratšia. To znamená, ak je napríklad výška vašej postavy 180 cm, doporučujeme vám zvoliť dĺžku lyží od 175 cm až do 180 cm. Pri výbere týchto lyží dbajte na fakt, že ide o tvrdé lyže, ktoré zvládne len zdatný lyžiar !
Freestylové lyže (na skoky do parku, alebo na U-rampu)
U freestylových lyží vám doporučujeme zvoliť dĺžku lyží, ktoré sú zarovno vašej postavy. Ak je teda výška vašej postavy 180 cm, doporučujeme vám zvoliť dĺžku lyží v rozmedzí od 170 cm až do 180 cm.
Freeridové lyže (hlboký sneh alebo čerstvo napadnutý sneh)
Pri voľbe správnej dĺžky lyží určených na jazdu vo voľnom teréne vám odporúčame zvoliť dĺžku, ktorá približne rovnaká ako je vaša výška. To znamená, ak je napríklad výška vašej postavy 180 cm,doporučujeme vám zvoliť dĺžku lyží od 175 cm až do 185 cm.
Doporučená dĺžka k výške postavy | |
---|---|
Univerzálne lyže - Allround | - 17 cm až - 10 cm |
Slalomové lyže | - 25 cm až - 15 cm |
Obrakové lyže | do úrovne výšky postavy prípadne -5 cm |
Freestylové lyže | do úrovne výšky postavy prípadne -10 cm max. |
Freeridové lyže | - 5 cm až + 5 cm |
Dôvody, prečo vybrať kratšie lyže, bližšie k hrudníku
Dôvody, prečo vybrať dlhšie lyže, bližšie k hornej časti hlavy
Úroveň lyžiara |
Máme tri úrovne lyžiarov:
Začiatočník / Mierne pokročilý
Je lyžiar, ktorý s lyžovaním začína, alebo pracuje na zlepšení svojej lyžiarskej techniky. Typické pre začiatočníkov je: mäkšia tvrdosť lyží, kompozitné, penové alebo mäkšie drevené jadro. Hlavnou myšlienkou je vybrať si lyže, ktoré sú točivé, ľahko sa ovládajú a odpúšťajú chyby.
Mierne pokročilý / pokročilý
Väčšina lyžiarov spadá práve do tejto kategórie. Pokročilí lyžiari radi jazdia rýchlejšie a istejšie na upravených zjazdovkách, alebo aj mimo nich. Lyže v tejto kategórií sú zvyčajne o niečo tvrdšie ako lyže pre začiatočníkov. Majú pevné drevené, alebo kompozitové jadro, prípadne karbónovú, titánovú, alebo graphenovú výstuhu, čo v konečnom dôsledku výrazne zlepšuje vlastnosti zjazdových lyží.
Pokročilý / expert
Bez ohľadu na to, aký terén si vyberie, lyžiari v tejto kategórií jazdia veľmi športovo až agresívne a majú množstvo skúseností. Takíto lyžiari si vyberajú lyže na ktorých často nájdete výstuhy titánu, karbónu, alebo iných materiálov. Lyže tak poskytujú lepší výkon vo vyšších rýchlostiach a v náročných podmienkach. Lyže sú všeobecne tvrdšie (pozdĺžne aj torzne) ako lyže určené mierne pokročilým lyžiarom.
Obľúbený terén |
Máme na výber tri druhy zjazdoviek, upravené zjazdovky (piste), neupravené zjazdovky (freeride) takzvaný voľný terén a nakoniec freestyle park (U-rampa, triky a skoky)
Upravené zjazdovky
Upravené zjazdovky všetci lyžiari veľmi dobre poznáme. Sú to naše obľúbené vyratrakované svahy nášho krásneho Slovenska. Ako ste sa mohli podaktorí presvedčiť na vlastnej koži, najlepšie chodiť na svah hneď z rána, keď je zjazdovka úplne rovná, čiže upravená. Na upravené zjazdovky a celodenné lyžovanie vyberáme typ zjazdových lyží Allround univerzálne slalomové lyže. Veľmi zdatní lyžiari a športovci samozrejme siahajú aj po ostrejších a tvrdších slalomových alebo obrakových lyžiach, avšak musíme si uvedomiť, že na takíchto lyžiach už celodenná lyžovačka neprichádza do úvahy z hľadiska tvrdosti lyží.
Neupravené zjazdovky – takzvaný Freeride, alebo voľný terén
Prakticky je to každý kopec, alebo svah mimo upravených zjazdoviek. Nadšenci freeridového lyžovania len čakajú na príval nového čerstvého snehu na kopcoch, aby sa mohli dokonale vyblázniť J. Tu vyberáme typ zjazdových lyži – Freeride. Sú to široké tvrdé a dlhé lyže, ktoré vás „držia a výborne plávajú“ v hlbokom snehu.
Freestyle park
Freestyle park sa nachádza na upravených zjazdovkách. Je väčšinou oddelený od klasických lyžiarov, pretože nikto nechce, aby sa nejakému freestylerovi, ktorý akurát robí nejaký trik alebo skok, priplietol do cesty nejaký rekreačný lyžiar J. Tu vyberáme typ lyží Freestyle. Sú to mäkšie lyže, ktoré výborne absorbujú dopady. Majú zosilnené hrany, aby vydržali množstvo trikov na kovových prekážkach, ktoré sa nachádzajú vo freestyle parkoch.
Profil lyže |
Camber
Camber je tradičný profil pre lyže a snowboardy. V strednej časti je lyža alebo snowboard zakrivený mierne nahor, s kontaktnými miestami v častiach, kde sa nezaťažená lyža alebo snowboard dotýkajú snehu. Camber vyžaduje presnejšie začatie oblúka a ponúka vynikajúcu presnosť s množstvom sily pre upravený terén a tvrdší sneh. Váha jazdca kladie koncentrovaný tlak na hranu od špičky po pätu, čo vedie k lepšej odozve a k lepšej priľnavosti hrán.
Rocker
Rocker( tiež nazývaný reverzný camber) je profil, ktorý je presne taký, ako znie - camber obrátený hore nohami. Všetky lyže a snowboardy s ľubovoľným profilom dosiahnú pri zahranení a zaťažení v oblúku reverzný camber. Lyže s týmto profilom vytvárajú viac tlaku na sneh v špičke a päte, pretože sa musia ďalej ohýbať na dosiahnutie tohto prehnutia. Termín „rocker“ je prebratý z vodných športov, kde je úplne bežný. Lyže s týmto profilom sa výborne ovládajú v hlbokom snehu a ponúkajú jednoduchšie začatie oblúka s menším rizikom „chytenia“ hrany. Lyže s týmto profilom sú často širšie a určené predovšetkým pre jazdu v prašane.
Rocker/camber
Tento profil spája tradičný camber pod nohami s pretiahnutou špičkou, vypožičanou od lyží s „rockerom“. Predné kontaktné miesto je umiestnené ďalej od špičky, zatiaľ čo zadné kontaktné miesto zostáva blízko k päte. Zdvihnutá špička umožňuje lepšiu manévrovateľnosť v hlbokom snehu, zatiaľ čo prehnutá zadná časť lepšie prenáša energiu a zachováva výbornú priľnavosť hrán. Tento profil využíva čoraz viac Allroundových a All mountainových lyží.
Rocker/Camber/Rocker
Lyže s takýmto profilom kombinujú hravosť „rockerových“ lyží s pridanou priľnavosťou hrán, požičanou od „camberových“ modelov. Kontaktné body na lyžiach sú umiestnené bližšie k stredu lyže, ale stále nie uprostred.