Potrebujete pomoc?
+421 412 304 431
(Po-Pia: 9:00 - 15:00)

Lyžiarky

Lyžiarky sú jednou z najdôležitejších súčastí lyžiarskej výbavy a preto sa oplatí vynaložiť viac času a energie, aby ste si vybrali tie správne. Presne padnúca lyžiarka je dôležitá pre potrebnú kontrolu a výkon. Škrupina lyžiarok je vyrobená z tvrdého plastu, čo môže spôsobiť problémy pri rozdielnom tvare Vašich nôh a pri tvare lyžiarok. Cieľom je teda nájsť takú veľkosť a tvar, ktorý Vám zaistí komfort bez toho, aby bol ohrozený Váš výkon.

Každá noha je jedinečná a veľkosť, tvar, tuhosť a funkcia Vašej lyžiarky líši podľa úrovne lyžovania, výšky a váhy, frekvencie dní, strávených na svahu a ďalších faktoroch. Vzhľadom na ich konštrukciu a účel, na ktorý slúži, nebudú nikdy tak pohodlné ako vaše topánky na voľný čas a nemali by ste ich preto s nimi porovnávať. Pamätajte, že použitá pena na polstrovanie vo vnútri lyžiarky časom povolí, čiže po pár dní používania bude lyžiarka pohodlnejšia ako v deň skúšania.

Tu sú niektoré veci, ktoré treba brať do úvahy pri výbere lyžiarok

  • Typ lyžiara
  • Veľkosť lyžiarky
  • Šírka nohy
  • Tuhosť lyžiarky
  • Tvar manžety
  • Funkcia

Začiatočník / mierne pokročilý

Dáva prednosť zeleným a modrým zjazdovkám a rád jazdí na upravenom teréne. Stále pracuje na osvojení si techniky, ale robí pravidelný pokrok. Najlepšou voľbou pre začínajúcich / mierne pokročilých lyžiarov sú mäkšie až stredne tuhé lyžiarky, ktoré im umožnia pohodlnú jazdu po celý deň. Športovo ladený lyžiar, ktorý trávi na svahu veľa času, dokáže urobiť výrazný skok z tejto kategórie za sezónu, prípadne aj skôr.

Mierne pokročilý / pokročilý

Využíva celý rad rýchlostí a podmienok, vrátane strmšieho svahu, či snehových závejov. Od svojich lyžiarok vyžaduje presnejšie riadenie a ovládanie. Jazdí na modrých a na niektorých čiernych zjazdovkách, sebavedome zdoláva upravené trate a experimentuje aj s terénom mimo zjazdoviek. Často vyhľadávajú stredne tuhé lyžiarky, ktoré sú dostatočne spoľahlivé v rôznych podmienkach.

Pokročilý / expert

Bez problémov a sebavedome jazdí po horách v rôznych snehových podmienkach, zahŕňajúcich hlboký prašan, ľad, či snehové záveje, pričom uprednostňuje rýchlu agresívnu jazdu. Hľadá tvrdé až veľmi tvrdé lyžiarky, ktoré sú veľmi presné a noha v nich pevne drží. Často si sklon lyžiarok nastavujú podľa vlastnej potreby. Parkoví jazdci však často preferujú priestrannejšie lyžiarky s mäkším flexom v porovnaní s "tradičnými" expertmi.

Veľkosť lyžiarskych topánok sa meria na stupnici, zvanej Mondopoint (skr.Mondo). Je to dĺžka Vášho chodidla, meraná v centimetroch. Dĺžku Vášho chodidla najlepšie zmeriate tak, že sa postavíte chrbtom k stene, pätu prisuniete k stene a presne zmeriate dĺžku chodila od päty k prstom. Rozmer zaokrúhlite s presnosťou 0,5 cm (napr. 25,3 zaokrúhlite na 25,5 alebo 26,8 zaokrúhlite na 27 atď).

Pri skúšaní aj jazdení odporúčame nosiť tenké alebo veľmi tenké ponožky. Hrubšie ponožky sú síce teplejšie, ale plastová škrupina lyžiarky a pena vo vnútri poskytuje dostatok izolácie a tepla. Navyše hrubšia ponožka znižuje kontrolu a odozvu medzi nohou a topánkou, čo má vplyv na kvalitu jazdy. Všeobecne platí, že skúsení lyžiari nosia z tohto dôvodu čo možno najtenšie ponožky.

Začiatočníci / mierne pokročilí

lyžiari by mali všeobecne zvoliť lyžiarku, ktorej veľkosť je veľmi blízko ich nameranej hodnote, aj keď ich môže trochu tlačiť. Je potrebné mať na pamäti, že vložka lyžiarky po krátkom čase jazdenia povolí a tak sa Vašej nohe vytvorí viac miesta.

Mierne pokročilí / pokročilí

jazdci by mali tiež vybrať lyžiarky, ktorých veľkosť je veľmi blízko ich nameranej hodnote alebo trochu menšie, ale tvrdšie. Treba dávať pozor na šírku lyžiarok a vybrať také, ktoré sú okrem výkonu aj pohodlné.

Pokročilí / odborníci

si často vyberajú lyžiarky, ktoré sú trochu menšie oproti ich nameraným hodnotám a sú tuhé alebo veľmi tuhé. Docieli tak vysokú mieru presnosti a citlivosti, čo pomáha zvyšovať ovládateľnosť a výkon ich lyžiarok.

Tuhosť pri lyžiarskych topánkach znamená, ako ťažko sa dá ohnúť lyžiarka smerom dopredu. Je zavedená stupnica tuhosti lyžiarok v rozsahu od mäkkých (soft) až po veľmi tuhé (stiff), označená číselným „flex indexom“. Stupnica je najčastejšie v rozmedzí od 50 (mäkké) až po 130 (veľmi tvrdé). Toto číslo býva často uvedené na spodnej alebo bočnej časti lyžiarky. Hoci je flex index štandardizovaný medzi výrobcami lyžiarok, tuhosť lyžiarok od dvoch rôznych spoločností sa môže líšiť. Niektorí výrobcovia používajú škálu od 1 do 10, pričom lyžiarky sa delia na mäkké, stredenie tuhé, tuhé a veľmi tuhé. Lyžiaky s tuhosťou nad 130, ktoré preferujú pretekári a experti, sa dajú obvykle zohnať len na špeciálnu objednávku v limitovanom množstve.

Tabuľka tuhosti pánskych topánok
Schopnosť
Flex index
Pocit
Začiatočník
60-80
Mäkké
Pokročilý
85-100
Stredne tuhé
Expert
110-130
Tuhé
Pretekár
130+
Veľmi tuhé
Tabuľka tuhosti dámskych topánok
Schopnosť
Flex index
Pocit
Začiatočník
50-60
Mäkké
Pokročilý
65-80
Stredne tuhé
Expert
85-100
Tuhé
Pretekár
110+
Veľmi tuhé

Terén, rýchlosť a typ snehu zohrávajú úlohu pri voľbe tej správnej tuhosti. Profesionálny Freeride či big-mountain jazdci často volia trochu mäkšie topánky ako top pretekári Svetového pohára, parkoví jazdci si vyberajú ešte mäkšie. Premenlivý sneh a strmý terén často vyžadujú pohyblivejšiu manžetu, zatiaľ čo tvrdý a rovnomerne hladký povrch (napr. závodná trať) a techniky, ktoré vyvíjajú tlak na špičku, vyžadujú pevnejšie a tuhšie topánky. Osobné preferencie a fyzická zdatnosť sú tiež dôležité. Športovo ladenému začiatočníkovi sa môže jazdiť lepšie v stredne tuhých až tuhých lyžiarskych, zatiaľ čo skúsení lyžiari môžu siahnuť po mäkších modeloch. Vaša výška a váha sú tiež dôležité faktory pri výbere toho správneho flexu. Pre niekoho, kto je nízky a ľahký, bude ťažké ohnúť veľmi tuhé topánky. Na druhej strane niekto, kto je vyššia, vyžaduje tuhšie topánky, aj keď je iba začiatočník.

Zodpovedajúca manžeta k veľkosti a tvaru Vášho lýtka je dôležitou časťou Vašich lyžiarskych topánok. Tvaru a výške škrupiny i manžety by mali venovať zvýšenú pozornosť hlavne ženy (ktorých členok je väčšinou nižší ako mužský), prípadne tí, ktorí majú vysoké a široké narty. Väčšina lyžiarok má nastaviteľnú hornú pracku, ktorú je možné posunúť do niekoľkých rôznych polôh. Oceníte to hlavne vtedy, keď máte pracky zamračené veľmi napevno. Mnoho výrobcov v súčasnosti ponúka špeciálne dámske lyžiarky, ktoré sú navrhnuté tak, aby ich nemali problém obuť ženy s nízkym a dlhým členkom. Rovnako mnoho výrobcov ponúka nastaviteľnú manžetu, ktorá Vám poskytne viac fit nastavení.

Lyžiarske topánky ponúkajú množstvo funkcií pre zvýšenie výkonu, pohodlia a jednoduchosť použitia. Mnohé z nich sú zamerané na prispôsobenie a funkcie topánky, ale líšia sa od modelu k modelu.

Vložky

sú to vyberateľné, mäkké vnútorné topánky, ktoré chránia a izolujú nohu od tvrdého vonkajšieho skeletu. Všetky vložky sa s použitím stlačia a prispôsobia lyžiarovým nohám, takže lyžiarky, ktoré sa zdajú v momente skúšania tesné, budú voľnejšie po niekoľkých dňoch lyžovania. Niektoré lyžiarky ponúkajú plne prispôsobiteľné termo vložky, ktoré môžu byť nahriate v špeciálnej peci a vytvarované presne na lyžiarovu nohu. Tieto vložky si udržia tvar aj po vychladnutí.

Power Strap

Jedná sa o suchý zips v hornej časti manžety lyžiarskej topánky (niektorí výrobcovia používajú mechanické pracky). Po dotiahnutí suchý zips zvyšuje prenos energie a kontrolu a pôsobí ako prídavná pracka s veľkým rozsahom nastaviteľnosti. Tesnosť power strapu je vec osobnej preferencie, takže sa netreba báť experimentovať.

Mikro-nastaviteľné pracky

mikro nastavenie skutočne skracuje alebo predlžuje pracky a umožní Vám doladiť napnutie a správny fit. Otáčaním v smere hodinových ručičiek skracujete spony a fit lyžiarky záťahom, otáčaním proti smeru hodinových ručičiek predlžujete pracku a robíte tým fit lyžiarky voľnejším.

Nastavenie manžety

mnoho topánok ponúka lyžiarom možnosť nastavenia horného uhla manžety tak, aby zodpovedala uhlu nohy. Toto nastavenie môže byť dôležité, ak vaše prirodzené nastavenie spôsobí, že zaťaženie vonkajšej alebo vnútornej hrany bude neúmerné. Nastavenie manžety sa obvykle vykonáva úpravou nitov pomocou imbusového kľúča.

Zadný spojler

odnímateľný klin v zadnej časti topánky medzi skeletom a vložkou, umiestnený v oblasti za lýtkom. Zvyšuje predný sklon o niekoľko stupňov a vypĺňa miesto v hornej časti manžety kvôli zmenšeniu medzery medzi Vašou nohou a skeletom. To môže byť dôležité najmä pre lyžiarov s tenkými nohami, prípadne pre tých, čo uprednostňujú väčší sklon. Spoilery môžu byť pripojené k manžete pomocou skrutiek alebo jednoducho k zadnej časti vložky pomocou suchého zipsu.

Výmenné podrážky

niektoré topánky ponúkajú možnosť výmeny podrážky, obvykle z alpského lyžovania na skialpovú podrážku alebo naopak. Zmena podrážky môže limitovať výber viazania, takže treba overiť ich vzájomnú kompatibilitu.

Ski / Walk prepínač

mnoho lyžiarskych topánok má možnosť prepnutia z pevného režimu jazdy do režimu chôdze. Prepnutie malým tlačidlom upraví náklon manžety a umožní Vám tak väčší rozsah pohybu pri chôdzi. Táto funkcia je najviac využívaná pri skialpových topánkach.

Canting

umožňuje v malom rozsahu nakloniť manžetu pri spodku skeletu tak, aby do určitej miery rešpektoval prirodzené postavenie nôh. Správne nastavenie canting vyžaduje presné posúdenie postoja a špecializované náradie. Canting poznáme jednoduchý alebo dvojitý.

© 2023 - Všetky práva vyhradené
coggiftsynccross