Potrebujete pomoc?
+421 412 304 431
(Po-pia: 9:00-16:00)

Bežecké lyže

Pri výbere bežeckej výstroje je potrebné v prvom rade určiť, aký štýl chcete využívať, či chcete relaxovať a využívať ich rekreačne, alebo máte aj športové ambície. Podľa toho rozlišujeme tieto základné štýly:

 

Klasické bežecké lyže - Turistické 

Ide o lyže určené na beh klasickou technikou v upravenej stope.

Pre začiatočníkov a rekreačných bežkárov odporúčame bežky so šupinami, stúpacím pásom(skin), alebo s technológiou NanoGrip na ich skĺznici.

Skĺznice so šupinami majú vyfrézované alebo vylisované výstupky v tvare "šupín". Na týchto bežkách treba voskovať klznú časť aj odrazovú(ak chcete ísť do kopca).

Skĺznice so stúpacím pásom(skin-om) majú v strede bežky vyfrézovaný otvor, kde je zarovno skĺznice nalepený stúpací pás, ktorý je vymeniteľný. Na týchto bežkách treba voskovať iba klznú časť, stúpací pás funguje perfektne sám o sebe, avšak pri teplote od +1 °C do -1 °C ho treba nastriekať sprejom proti zamŕzaniu a občas vyčistiť.

Skĺznice NanoGrip-om majú na skĺznici nanesený syntetický tekutý prípravok. Funguje zároveň ako sklzový aj odrazový vosk. Sú použiteľné do podmienok od +10 °C do -20 °C.  NanoGrip je skutočne univerzálny odrazový systém. Skĺznice sú absolútne bezúdržbové. Výrobca garantuje, že vlastnosti Nanogrip budú rovnaké najmenej aj po 2000 km, bez toho, aby bolo potrebné tento prípravok znova naniesť.

Pre pokročilých bežkárov, ktorí už ovládajú techniku, odporúčame bežky aj s hladkou skĺznicou, zo stúpacím pásom, alebo technológiou NanoGrip.

 

Bežecké lyže na korčuľovanie - Skate

Bežecké lyže určené na korčuľovanie. Korčuľovanie patrí medzi najrýchlejšie bežecké štýly. Takéto bežky nemajú šupiny ani zdrsnený stred skĺznice. Majú malú nízku špičku, spevnené hrany a sú po celej dĺžke užšie. 

 

Kombi lyže - na klasiku aj na korčuľovanie

Univerzálne bežky, vhodné pre rekreačných bežkárov. Spájajú vlastnosti klasických bežiek aj bežiek na korčuľovanie. Kombi lyže sú tvrdšie než lyže na klasiku, súčasne sú dlhšie než lyže na skate.

 

Backcountry lyže - mimo stopu, alebo do hlbšieho snehu

Bežecké lyže, vhodné na jazdu mimo bežeckej trate, alebo do hlbšieho snehu. Často majú oceľové hrany, sú širšie a sú tak vhodné na jazdu v hlbokom snehu aj na zľadovateľom povrchu.

Bežecké lyže sa vyberajú veľmi jednoducho.

Pri každých bežkách ktoré nájdete na našom eshope, je v popise váhová tabuľka, ktorá Vám presne určí dĺžku bežiek podľa vašej hmotnosti.

Je to ten najjednoduchší spôsob výberu. 

Veríme, že vám to pôjde ľahko.

 
 
 
 
© 2023 - Všetky práva vyhradené
coggiftsynccross