Potrebujete pomoc?
+421 412 304 431
(Po-Pia: 9:00 - 15:00)

Lyže

Pravdou je, že neexistuje žiadna magická formulka na určenie ideálnej veľkosti lyží. Faktory ako výška a váha sú dôležité, ale existujú aj iné veci na zváženie. Lyžiarska kategória, úroveň lyžiarov, typ snehu, terén a osobné preferencie sú iba jedny z mnohých vecí, ktoré treba brať do úvahy. Všeobecným pravidlom je vyberať dĺžku lyží, ktorá je niekde medzi bradou a hornou časťou hlavy. Pokročilí a skúsení lyžiari si môžu vybrať lyže, ktoré sú o niečo dlhšie ako výška postavy.

Mnoho súčasných lyží je možné bez problémov zaradiť do viacerých kategórií, ale najznámejšie a najviac používané sú:

Slalomové univerzálne lyže - Allround

Slalomové univerzálne lyže Allround a teda najpoužívanejšie a najpredávanejšie lyže určené na stredný oblúk. Lyže sú určené na upravené zjazdovky pre začiatočníkov, stredne pokročilých, ale aj skúsených lyžiarov, s rádiusom od 12 do 17 metrov. Sú určené najširšej lyžiarskej verejnosti, so širokou škálou použiteľnosti. Majú vyrovnané vlastnosti a jazdné výkony - oblúky sa jednoducho zahajujú, dobre vedú a výborne držia stopu. V rámci tejto kategórie nájdete lyže, vhodné pre začiatočníkov, ale aj drahé modely, určené pokročilým lyžiarom a expertom. Tieto lyže sú dobre ovládateľné v nízkych aj vo vysokých rýchlostiach. Sú to lyže na celodenné používanie bez toho, aby vás boleli nohy.

Dámske lyže - Allround

Dámske lyže určené špeciálne pre ženy sú obvykle ľahšie, mäkšie a kratšie. Ženy majú väčšinou nižšie položené ťažisko a sú ľahšie ako muži rovnakej výšky, preto vyvíjajú na lyže menšiu silu. To je dosiahnuté tenšími, jemnejšími jadrami, za použitia menšej vrstvy laminácie v konštrukcii. Pozícia viazania býva často centimeter alebo aj viac posunutá dopredu, na dosiahnutie potrebného výkonu.

Slalomové a obrakové lyže - RACE

Lyže určené pre veľmi tvrdé až zľadovatené, umelo preparované závodné trate točivých alpských disciplín, ako je slalom alebo obrí slalom (obrak). Lyže určené na slalom (SL) majú maximálnu schopnosť začatia a vedenia dynamického krátkeho a stredného oblúka na tvrdom povrchu, zatiaľ čo lyže na obrí slalom (GS alebo RS) majú veľmi dobrú stabilitu pri vysokých rýchlostiach a ťah v oblúku je u nich dôležitejší ako ľahkosť jeho začatia. Tieto lyže sú vhodné pre expertov a športovo orientovaných lyžiarov s dobrou technikou a výbornou fyzickou kondíciou.

Freestylové lyže

Freestylové lyže sú určené všetkým, ktorí trávia veľa času v snowparkoch. Pokiaľ máte radi všetky druhy skokov, zábradlia, U-rampu, určite sa poobzerajte po lyžiach z tejto kategórie. Tradične majú užší stred, sú mäkšie a často využívajú profil full camber a rôzne vzory profilu rocker. Najčastejšie majú twin-tip tvar, silnejšie a odolnejšie hrany, extrudovanú sklznicu a využívajú technológiu Butter Zone, vďaka čomu sú veľmi ohybné.

Freeridové lyže

Lyže určené pre hlboký mäkký sneh a neupravené svahy. Sú výrazne širšie ako lyže v základných kategóriách, ale majú zreteľné vykrojenie. Veľmi široké lyže s malým vykrojením, určené pre vysokohorské pláne s hlbokým, nedotknutým snehom.

Slalomové univerzálne lyže (Allround) + dámske lyže

Pri voľbe správnej dĺžky all-mountainových (univerzálnych) lyží odporúčame zvoliť lyže, ktoré sú o 5 až 15 centimetrov kratšie ako je výška vašej postavy. To znamená, pokiaľ je napríklad výška vašej postavy 180 cm, odporúčame zvoliť dĺžku lyží od 165 cm až do 175 cm.

Slalomové lyže

Pri slalomových lyžiach vám odporúčame zvoliť dĺžku lyží, ktoré sú o 10 až 20 centimetrov kratšie ako je výška vašej postavy. Pokiaľ je teda výška vašej postavy 180 cm, odporúčame vám zvoliť dĺžku lyží v rozmedzí 160 cm až do 170 cm. Pri výbere týchto lyží dbajte na fakt, že ide o tvrdé lyže, ktoré zvládne len zdatný lyžiar!

Obrakové lyže (na obrovský slalom)

Pri voľbe správnej dĺžky lyží určených na obrí slalom, tzv. "obráčik" odporúčame zvoliť dĺžku, ktorá zodpovedá výške vašej postavy, prípadne je o 5 cm kratšia. To znamená, pokiaľ je napríklad výška vašej postavy 180 cm, odporúčame vám zvoliť dĺžku lyží od 175 cm až do 180 cm. Pri výbere týchto lyží dbajte na fakt, že ide o tvrdé lyže, ktoré zvládne len zdatný lyžiar!

Freestylové lyže (na skoky do parku alebo na U-rampe)

Pri freestylových lyžiach vám odporúčame zvoliť dĺžku lyží, ktoré sú o 5 až 20 centimetrov kratšie ako je výška vašej postavy. Pokiaľ je teda výška vašej postavy 180 cm, odporúčame vám zvoliť dĺžku lyží v rozmedzí 160 cm až do 175 cm.

Freeridové lyže (hlboký sneh alebo čerstvo napadaný sneh)

Pri voľbe správnej dĺžky lyží určených na jazdu vo voľnom teréne odporúčame zvoliť dĺžku, ktorá približne rovnaká ako je vaša výška. To znamená, pokiaľ je napríklad výška vašej postavy 180 cm, odporúčame vám zvoliť dĺžku lyží od 175 cm až do 185 cm.

Typ lyží

Univerzálne lyže - Allround

Slalomové lyže

Obrakové lyže

Freestylové lyže

Freeridové lyže

Doporučená délka k výšce postavy

- 15 cm až - 5 cm

- 20 cm až - 10 cm

do úrovne výšky postavy prípadne -5 cm.

do úrovne výšky postavy prípadne -10 cm max.

- 5 cm až + 5 cm

Dôvody, prečo zvoliť kratšie lyže, bližšie k hrudníku:

  • Ste začiatočník alebo opatrný lyžiar
  • Vaša hmotnosť je vzhľadom k Vašej výške nižšia
  • Máte radi krátke, rýchle oblúky a málokedy lyžujete rýchlo

Dôvody, prečo vybrať dlhšie lyže, bližšie k hornej časti hlavy:

  • Lyžujete rýchlo a agresívne
  • Vaša hmotnosť je vzhľadom k Vašej výške väčšia
  • Plánujete jazdiť aj v neupravenom teréne
  • Plánujete jazdiť na twin-tip lyžiach

Máme tri úrovne lyžiarov:

Začiatočník / Mierne pokročilý

Je lyžiar, ktorý s lyžovaním začína alebo pracuje na zlepšení svojej lyžiarskej techniky. Typické pre začiatočníkov je: mäkšia tvrdosť lyží, kompozitné, penové alebo mäkšie drevené jadro. Hlavnou myšlienkou je vybrať si lyže, ktoré sú točivé, ľahko sa ovládajú a odpúšťajú chyby.

Mierne pokročilý / pokročilý

Väčšina lyžiarov patrí práve do tejto kategórie. Pokročilí lyžiari radi jazdia rýchlejšie a istejšie na upravených zjazdovkách, alebo aj mimo nich. Lyže v tejto kategórii sú obvykle o niečo tvrdšie ako lyže pre začiatočníkov. Majú pevné drevené alebo kompozitové jadro, prípadne karbónovú, titánovú alebo graphenovú výstuhu, čo v konečnom dôsledku výrazne zlepšuje vlastnosti zjazdových lyží.

Pokročilý / expert

Bez ohľadu na to, aký terén si vyberie, lyžiari v tejto kategórii jazdia veľmi športovo až agresívne a majú množstvo skúseností. Takí lyžiari si vyberajú lyže na ktorých často nájdete výstuhy titánu, karbónu alebo iných materiálov. Lyže tak poskytujú lepší výkon vo vyšších rýchlostiach av náročných podmienkach. Lyže sú všeobecne tvrdšie (pozdĺžne aj torzne) ako lyže určené mierne pokročilým lyžiarom.

Máme na výber tri druhy zjazdoviek, upravené zjazdovky (piste), neupravené zjazdovky (freeride) takzvaný voľný terén a nakoniecfreestyle park (U-rampa, triky a skoky)

Upravené zjazdovky

Upravené zjazdovky všetci lyžiari veľmi dobre poznáme. Sú to naše obľúbené vyratrakované svahy nášho krásneho Česka. Ako ste sa mohli niektorí presvedčiť na vlastnej koži, najlepšie chodiť na svah hneď z rána, kedy je zjazdovka úplne rovná, čiže upravená. Na upravené zjazdovky a celodenné lyžovanie vyberáme typ zjazdových lyží Allround univerzálnej slalomovej lyže. Veľmi zdatní lyžiari a športovci samozrejme siahajú aj po ostrejších a tvrdších slalomových alebo obrakových lyžiach, avšak musíme si uvedomiť, že na takých lyžiach už celodenná lyžovačka neprichádza do úvahy z hľadiska tvrdosti lyží.

Neupravené zjazdovky

Prakticky je to každý kopec alebo svah mimo upravených zjazdoviek. Nadšenci freeridového lyžovania len čakajú na príval nového čerstvého snehu na kopcoch, aby sa mohli dokonale vyšantiť J. Tu vyberáme typ zjazdových lyží - Freeride. Sú to široké tvrdé a dlhé lyže, ktoré vás „držia a výborne plávajú“ v hlbokom snehu.

Freestyle park

Freestyle park sa nachádza na upravených zjazdovkách. Je väčšinou oddelený od klasických lyžiarov, pretože nikto nechce, aby sa nejakému Freestylerovi, ktorý akurát robí nejaký trik alebo skok, priplietol do cesty nejaký rekreačný lyžiar J. Tu vyberáme typ lyží Freestyle. Sú to mäkšie lyže, ktoré výborne absorbujú dopady. Majú zosilnené hrany, aby vydržali množstvo trikov na kovových prekážkach, ktoré sa nachádzajú vo freestyle parkoch.

Camber

Camber je tradičný profil pre lyže a snowboardy. V strednej časti je lyža alebo snowboard zakrivený mierne nahor, s kontaktnými miestami v častiach, kde sa nezaťažená lyža alebo snowboard dotýkajú snehu. Camber vyžaduje presnejšie začatie oblúka a ponúka vynikajúcu presnosť s množstvom sily pre upravený terén a tvrdší sneh. Váha jazdca kladie koncentrovaný tlak na hranu od špičky po pätu, čo vedie k lepšej odozve ak lepšej priľnavosti hrán.

Rocker

Rocker (tiež nazývaný reverzný camber) je profil, ktorý je presne taký, ako znie - camber obrátený hore nohami. Všetky lyže a snowboardy s ľubovoľným profilom dosiahnu pri zahranení a zaťažení v oblúku reverzný camber. Lyže s týmto profilom vytvárajú viac tlaku na sneh v špičke a päte, pretože sa musia ďalej ohýbať na dosiahnutie tohto prehnutia. Termín "rocker" je prevzatý z vodných športov, kde je úplne bežný. Lyže s týmto profilom sa výborne ovládajú v hlbokom snehu a ponúkajú jednoduchšie začatie oblúka s menším rizikom "chytenia" hrany. Lyže s týmto profilom sú často širšie a určené predovšetkým na jazdu v prašane.

Rocker / camber

Tento profil spája tradičný camber pod nohami s pretiahnutou špičkou, vypožičanie od lyží s "rockerom". Predné kontaktné miesto je umiestnené ďalej od špičky, zatiaľ čo zadné kontaktné miesto zostáva blízko k päte. Zdvihnutá špička umožňuje lepšiu manévrovateľnosť v hlbokom snehu, zatiaľ čo prehnutá zadná časť lepšie prenáša energiu a zachováva výbornú priľnavosť hrán. Tento profil využíva stále viac Allroundových a All mountainových lyží.

Rocker / Camber / rocker

Lyže s takýmto profilom kombinujú hravosť "rockerových" lyží s pridanou priľnavosťou hrán, požičanými od "camberových" modelov. Kontaktné miesta na lyžiach sú umiestnené bližšie k stredu lyže, ale stále nie uprostred.

© 2023 - Všetky práva vyhradené
coggiftsynccross