Potrebujete pomoc?
+421 412 304 431
(Po-pia: 9:00-16:00)

Snowboard

Vybrať si správny snowboard nie je ťažké, treba však brať do úvahy množstvo faktorov, ako napríklad úroveň jazdenia, šírka a dĺžka snowboardu, jazdecký štýl a obľúbený terén. Tieto faktory hrajú kľúčovú úlohu pri výbere tej správnej dosky.

Ako si vybrať správnu dĺžku snowboardu? Správna dĺžka sa bude líšiť v závislosti od Vašej hmotnosti a štýlu, ktorý máte v pláne jazdiť. V minulosti sa dĺžka určovala jednoducho - po priložení snowboardu k Vášmu telu sa mal jeho koniec dotýkať brady. Pokiaľ tak bolo, dostali ste ideálnu dĺžku. Dnes však treba brať do úvahy aj Vašu hmotnosť a hlavne prostredie, kde ju chcete využívať. Pokiaľ sa chystáte jazdiť väčšinou mimo zjazdovky, určite treba siahnuť po dlhšom snowboarde, kvôli lepšej stabilite a rýchlosti. Naopak, ak hľadáte freestylovú dosku, je potrebné siahnuť po kratších modeloch - jednoduchšie sa s nimi bude manévrovať a točiť. V nasledujúcej tabuľke nájdete orientačné veľkosti pre jednotlivé výšky, ktorými sa však nemusíte striktne riadiť, pretože pri dĺžke veľmi závisí od osobných preferencií.

  • Ak sa chystáte jazdiť v snowparku, treba si vybrať zo škály veľkostí kratší snowboard

  • Pokiaľ sa chystáte jazdiť v neupravenom teréne a mimo zjazdoviek, treba si vybrať zo škály veľkostí dlhší snowboard

  • Pokiaľ je vaša hmotnosť väčšia, než priemerná pre Vašu výšku, vyberte si dlhší snowboard

  • Ak ste začiatočník, vyberte si kratší snowboard 

Šírka snowboardu

Pri dĺžke snowboardu treba dbať aj na jeho šírku. Pri ideálnej šírke by špička topánky mala snowboard presahovať maximálne o 1 cm. Pokiaľ presahuje viac, topánka sa bude zarývať do snehu a budete tak brzdení, v horšom prípade hrozí pri každom oblúku pád. Pokiaľ je naopak doska príliš široká, bude problém dostať ju do oblúka. V prípade, že máte veľké chodidlo, je treba zvoliť širokú dosku, označovanú ako Wide, ktorá má v páse 26 cm a viac

Na akom type snowboardu by ste mali jazdiť? Aj keď môžete jazdiť na akomkoľvek snowboarde na všetkých druhoch terénov alebo za akýchkoľvek snehových podmienok, sbowboardy sa špecializujú na konkrétny terén a podmienky. Oveľa väčšia zábava je jazdiť na freeridovom snowboarde v hlbokom snehu a na freestylovom zase v snowparku ako naopak.

All-Mountain

Tieto snowboardy sú navrhnuté tak, aby dobre fungovali za všetkých snehových podmienok av akomkoľvek teréne. Hravo zvládnu upravené zjazdovky, čerstvý prašan, prekážky v parku, či zľadovatený povrch. Drvivá väčšina jazdcov si ich vyberá pre ich veľkú univerzálnosť. Pokiaľ práve začínate alebo si nie ste istí, aký štýl chcete jazdiť, all mountain snowboard je pre Vás tá správna voľba.

Freestyle

Freestylové dosky majú tendenciu byť o niečo kratšie a mäkšie a najviac si ich užijete v snowparkoch na rôznych skokoch, zábradliach, v U-rampe, či na jazde switch (jazda vpred opačnou nohou). Často mávajú rovnakú špičku aj pätu, pretože jazdci pri nich využívajú jazdu vpred oboma nohami. Viac univerzálnejší variant freestyle snowboardov je all-mountain freestyle, ktorý kombinuje univerzálnosť all-mountainových modelov s hravosťou a točivosťou freestylových.

Freeride

Tieto snowboardy sú určené pre tých, ktorí trávia väčšinu času mimo zjazdoviek vo voľnom, neupravenom teréne. Obvykle majú tuhší flex a sú dlhšie ako freestylové dosky. Často mávajú tvar directional, vhodný na jazdu vpred v jednom smere.

Powder

Často sa združujú s freeridovými snowboardmi, oproti nim však majú širšiu špičku a zužujúcu sa zadnú časť. Inserty na viazanie, ktoré určujú jazdcov postoj, sú často posunuté viac dozadu, pre lepšiu jazdu a kontrolu v hlbokom snehu. Určené sú na jazdu v horách av hlbokom snehu.

Vlastnosť, ktorá výrazne ovplyvňuje využitie snowboardu. Mnoho výrobcov uvádza tuhosť v rozmedzí od 1 do 10, pričom 1 sú najmäkšie a 10 najtuhšie snowboardy. Všeobecne sa rozdeľujú podľa flex indexu na: 1-2 mäkké, 3-5 stredne tuhé, 6-8 tuhé a 9-10 veľmi tuhé. Hodnotenie tuhosti sa však môže líšiť od výrobcov a jednotlivých modelov snowboardov.

Mäkký flex

Mäkké dosky (freestylové a niektoré all mountain dosky) sú vhodnejšie pre začiatočníkov, ľahších a parkových jazdcov. Odpúšťajú chyby, ľahko sa s nimi točia a dá sa s nimi perfektne blbnúť na svahu. či v snowparku. Vo vyšších rýchlostiach ale mäkké snowboardy nedržia tak dobre na hrane a horšie sa ovládajú.

Tvrdý flex

Tvrdšie dosky sú vhodné pre skúsenejších až agresívnych jazdcov, typicky jazdiacich freeride alebo backcountry. Sú stabilné a dobre držia na hrane aj pri vyšších rýchlostiach, ale pri pomalej jazde dá viac práce dostať ich do oblúka. Sú vhodné najmä na jazdu v hlbokom snehu a neupravenom teréne.

Rocker na špičke a päte snowboardu uľahčuje jeho točenie. Niekedy je označovaný ako „catch-free rocker“, pretože je na ňom menšia hrana a tým pádom ponúka menšiu plochu na uchytenie.

Camber

Camber je tradičný profil prehnutia pre snowboardy a je veľmi populárny medzi freestylovými a skúsenými jazdcami, pretože poskytuje maximálnu energiu a dobrú odozvu. Doska s týmto profilom je dynamická a neodpúšťa jazdecké chyby. Doska s profilom camber má pod nohami jemné prehnutie smerom nahor a keď je nezaťažená, dotýka sa v blízkosti špičky a päty rovnej plochy.

Rocker

Doska s týmto profilom je presným opakom profilu camber, s jemným zakrivením smerom dole as menším kontaktom hrán, keď je doska zaťažená. Špička a päta je zdvihnutá a vytvára tak pomyselný "banán". Keďže počas jazdy nedolieha celá doska k podkladu, je viac užívateľsky priaznivejšia a preto je vhodná pre začiatočníkov. Na druhej strane sa veľmi dobre ovláda a točí v hlbokom snehu, preto ju často využívajú aj freeridoví jazdci.

Flat

Dosky s týmto profilom sú ploché od špičky po pätu a tým pádom odpúšťajú jazdecké chyby a poskytujú presnejšie "hranenie" ako profily camber a rocker. Flat dosky sú kompromisom medzi oboma profilmi. Tieto tri profily sú navzájom kombinované a vytvárajú tak dosky so špecifickými vlastnosťami, spĺňajúce aj náročnejšie požiadavky skúsených jazdcov.

Rocker / camber / rocker

Rocker / camber / rocker kombinuje profil camber pod nohami s rockerom na špičke a päte. Camber zaistí ostré rezanie zákrut a podrží aj na tvrdom snehu, zatiaľ čo vďaka rockeru bude mať doska zvýšenú točivosť a pohodlne s ňou budete brázdiť hlboký sneh. Tento profil je stále viac populárny pre freeridové snowboardy, navrhnuté predovšetkým na jazdu v mäkkom a čerstvom snehu.

Rocker / Flat / rocker

Rocker/Flat/rocker je ďalšou variáciou prehnutia, ktorý sa snaží poskytnúť na tvrdom snehu väčšiu odozvu ako profil rocker pri zachovaní ľahkosti točenia a „plávania“ v prašane. Výkon je kompromisom medzi profilmi rocker a flat.

Camber / Rocker / Camber

Je profil, ktorý je špecifický a ktorý funguje vďaka tomu, že váha jazdca zlúči dve oblasti, kde je profil camber. Tento dizajn vytvára silnú zónu medzi jazdcovými nohami a udrží odozvu a presnosť točenia na špičke a päte. Okrem týchto najčastejšie používaných profilov snowboardoví výrobcovia stále vyvíjajú a experimentujú s novými profilmi prehnutia. Rôzne značky kombinujú vyššie uvedené profily mnohými rôznymi spôsobmi. Poslednú dobu sa stávajú stále populárnejšie profily camber, vďaka svojej výbornej priľnavosti hrán a stabilite na tvrdom podklade.

Pri snowboardoch rozlišujeme základné 3 tvary: directional, twin tip a directional twin.

Directional

Bežný tvar medzi freeridovými a all-mountainovými snowboardmi, navrhnutý pre jazdu prevažne v jednom smere. Tieto snowboardy majú často tuhšiu zadnú časť a sú mäkšie smerom k špičke, čo prispieva k udržaniu stability pri vysokej rýchlosti. Inserty viazania sú bežne posunuté viac dozadu smerom k zadnej časti.

True Twin

Snowboardy, ktoré sú úplne symetrické, s rovnakou špičkou a zadnou časťou as rovnakou tuhosťou po celej dĺžke. Viazanie sa obvykle montuje na stred snowboardu. Tento tvar sa často vyskytuje pri freestylových doskách, pretože umožňuje jazdiť vpred oboma nohami. Často býva označovaný ako twin tip.

Directional Twin

Kombinácia oboch vyššie spomínaných tvarov. Symetrický tvar (rovnaká špička aj päta), kombinovaný s directional jadrom (mäkšia špička ako päta) je bežný, rovnako ako opačný variant: tvar directional a symetrické jadro. Tento tvar sa najviac vyskytuje pri all-mountain a freestylových snowboardoch.

Druhy snowboardových viazaní Snowboardové viazanie sa skladá zo základne (base plate) ak nej prislúchajúcej pätky (highback), ktorá slúži ako opora pri jazde po backside hrane. Z vrchnej časti je topánka držaná vo viazaní pomocou dvoch nastaviteľných pásikov (strapov). Viazanie má uprostred základne kruhový otvor, do ktorého zapadá disk. Ten slúži na pripevnenie viazania k snowboardu a taktiež na nastavenie uhla viazania. Burton má vlastný systém prichytenia viazania, ktoré drží iba troma skrutkami príp. dvoma pri slot systému) namiesto klasických štyroch. Na snowboardy Burton tak pasujú iba viazanie BURTON a RIDE, viazanie od iných výrobcov sú nekompatibilné. Snowboardové viazanie je možné rozdeliť do dvoch hlavných kategórií: strap-in a rear entry viazania.

Strap-In viazanie

Ide o najbežnejší typ viazania, ktorý obvykle používa dva popruhy (jeden nad alebo cez prsty a jeden cez členok). Strap-in viazanie ponúkajú mnoho možností nastavenia, dobrú podporu, tlmenie a sú vhodné pre všetky štýly jazdy.

Rear entry viazanie

Tieto viazania sú tiež nazývané viazanie s rýchlym nástupom. Majú výklopnú pätku (high back), ktorá sa vyklápa ako padací most, čo Vám umožní ľahký nástup dovnútra aj von. Okrem toho Vám ušetrí množstvo času, takže nikto už nebude na Vás viac čakať. Tieto viazania uprednostňujú hlavne jazdci, ktorí majú radi komfort.

Je dôležité hľadať snowboardové viazanie, ktoré zodpovedá vášmu štýlu jazdy. Viazanie, čo sa týka štýlu jazdy, môžeme rozdeliť do troch všeobecných kategórií. Je veľmi podstatné zladiť flex Vášho viazania s flexom snowboardových topánok. Nemá totiž zmysel mať tvrdé viazanie a mäkké topánky a naopak. Na dosiahnutie najlepších výsledkov pre Vašu jazdu je potrebné sa uistiť, že tvrdosť viazania sa zhoduje alebo je podobná ako tvrdosť Vašich topánok. Tvrdosť viazania Väčšina výrobcov udáva tvrdosť viazania v rozmedzí čísel 1-10, pričom 1 je najmäkšia a 10 je najtvrdšia. Všeobecne sa rozdeľujú viazanie s jednotlivými indexmi nasledovne: 1-2 mäkké, 3-5 stredne tvrdé, 6-8 tvrdé a 9-10 veľmi tvrdé. Toto rozdelenie sa však v konečnom dôsledku môže líšiť od viazania na viazanie.

Freestyle a snowpark

Viazanie v tejto kategórii ponúka mäkší flex, ktorý odpúšťa chyby a umožňuje jednoduchší vplyv. Po takom viazaní siahnu jazdci, ktorí väčšinu času trávia v parkoch predvádzaním trikov.

All-mountain

Tieto viazania majú väčšinou stredne tvrdý flex na univerzálne využitie, či už na upravenej zjazdovke, v parkoch alebo v backcountry. Využijú ho jazdci, ktorí praktizujú z každého štýlu niečo. Freeride V tejto kategórii je všetko o hlbokom prašane a rýchlosti v náročnom teréne. Tieto viazania sú tvrdšie kvôli lepšej odozve a kvôli lepšiemu prenosu energie na snowboard.

© 2023 - Všetky práva vyhradené
coggiftsynccross