Splitboarding spočíva v pokojnom stúpaní do kopca a v nespútanej jazde z kopca. Počas cesty na vrchol si športovec užíva krásy prírody – povznášajúci výhľad a ticho. Pri jazde dole sa kochá pohľadom na voľný terén, užíva si pocit absolútnej slobody a nekonečný príval energie, ktorý tento krásny šport prináša.
Splitboarding je pomerne mladý šport, ktorý vznikol v 90-tych rokoch dvadsiateho storočia. Nezávisle na sebe ho vynašli a súčasne dali patentovať dvaja vynálezcovia - Talian Nicolo Manaresi a Američan Brett Kobernik. Do povedomia širokej verejnosti sa splitboarding dostal v roku 2010 vďaka filmu Deeper, kde špičkový športovec Jeremy Jones podáva úchvatné výkony.
Splitboarding funguje na podobnom princípe ako skialpinizmus. Rozdiel je iba v tom, že do kopca sa nešliape na lyžiach, ale na snowboarde, ktorý sa po ceste na vrchol rozdelí na dve časti a pri ceste dole sa spojí. Pri šliapaní do kopca športovec používa teleskopické paličky, pri jazde dolu nie. Pri výstupe do kopca sa na každú polovicu dosky nalepia špeciálne šliapacie pásy. Technika chôdze a princíp šľahania nie je zložitý, sklon nohy sa reguluje vyklápaním a sklápaním pätiek. Pred jazdou dolu sa pásy odlepia, doska sa spojí háčikmi a viazanie sa prepne do polohy zjazd. Potom nasleduje voľná jazda na spojenej doske.
Ako vybrať správnu dĺžku splitboardingu? Najjednoduchšie je vyhľadať si veľkosť vo veľkostnej tabuľke výrobcu – stačí poznať svoju hmotnosť, výšku a typ terénu, v ktorom športovec jazdí. Výhodou dlhšej dosky je, že lepšie podporuje rozloženie váhy tela v mäkkom snehu a počas stúpania poskytuje lepší odraz aj sklz. Kratšia doska je o niečo ľahšia, je obratnejšia a lepšie sa s ňou manévruje. Preto splitboardy je dobré voliť podľa vlastných preferencií – zvyklostí a športových skúseností. Ak sa športovec rozhodne pre praktický splitboard set, ten obsahuje okrem splitboardu aj viazanie a stúpacie pásy. Pri tomto športe však nemôže chýbať ani lavínová výbava - lavínový batoh s nafukovacími vakmi, sondou, vyhľadávačom a lopatou.
Existujú štyri základné tvary splitboardov. Prvý typ má zvyčajne prednú časť dosky dlhšiu a mäkšiu, zadná časť je kratšia a tvrdšia - je ideálny pre jazdu vo vysokej rýchlosti jedným smerom. Druhý typ je podobný twin snowboardu – je univerzálny, má symetrický tvar a je ohybný. Tretí typ má pravú aj ľavú stranu úplne rovnakú a rovnako široká je tiež špička i päta dosky, no viazanie je umiestnené pre širší postoj. Štvrtý typ je určený len na jednosmernú jazdu – doska má viditeľný rozdiel medzi šírkou špičky a päty. Pätka je výrazné zúžená kvôli jednoduchším nájazdom do zákrut.